Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap elnöke minap annak az aggodalmának adott hangot, miszerint a az egyes országok egyenlőtlen és kiszámìthatatlan gazdasági viselkedése egy új korszak kezdetét jelentheti a világgazdaság tekintetében.
Az érintett országok gyakorlatilag 3 csoportba oszthatóak Lagarde szerint:
1. A fejlődő országok növekvő piacai: közös jellemzőjük a gyors növekedés volt, a fejlettebb országok egyre alacsonyabb kamatlábainak köszönhetően növekvő adósságállomány a közeljövőben komoly gondok forrása lehet. A Lagarde által nyilvánosságra hozott adatok szerint az elmúlt 5 évben a fejlődő piacokon a hitelkihelyezések mennyisége mintegy 50%-kal emelkedett. Csak az elmúlt egy évben ez az arányszám 13% volt Latin-Amerikában és 11% Ázsiában.
2. Lagarde ebbe a csoportba sorolja az ún. "evickélő" országokat, mint az Egyesült Államok, Svájc és Svédország. Az Egyesült Államokra vonatkozóan Lagarde kritizálta az államadósság csökkentésére vonatkozó rövidtávú terveket, túl gyorsnak és a polgárokra nézve túl veszélyesnek titulálva azokat főleg ilyen bizonytalan időkben, amikor a munkanélküliség is példátlan méreteket öltött. Idén a GDP-hez viszonyìtott államdósság az Egyesült Államokban 108% körüli lesz, amelynek csökkentése komoly feladat elé állótja majd úgy a kormányt, mint az amerikai népet.
3. A "regenerálódó" országok, tehát Japán és az eurozóna. Európára vonatkozóan Lagarde elsődlegesnek a bankrendszerek helyretételét tekinti, akár egyes bankok bezárása által is. Japán helyzetét pedig abszolút kritikusnak és tarthatatlannak nevezi az IMF elnöknője, ahol az adósságállomány az aktuális GDP 245%-a immár.