Öregek. Idősek. Vének. Nyugdíjasok. Szumma szummárum, a 65 fölöttiekről beszélünk, akik tiszteletre méltó nagyszülők helyett mára a nyugdíjrendszer mumusaivá váltak, költség az országnak, súlyos elem a költségvetésben. Ha elgondolkodunk azon, milyen is lesz az életünk, amikor elérjünk a kritikus, nyugdíba menős korhatárt (már ha túléljük a hetvenvalahány éves korig "húzott igát"), megéri kitekintést tenni, hogy is élnek más országokban az idősek. Segítsünkre lesz a HelpAge International által elkészített Global Age Watch Index, amely a Föld 195 országára vonatkozóan elemzi az idősek helyzetét gazdasági, egészségügyi, foglalkoztatási és az őket körülvevő környezet általános támogatókészségének - képességének szempontjából.
A 2013-as elemzés az első ennyire átfogó, komplex és az egész világra kiterjedő áttekintés az idősek helyzetéről.
Az egyszerűség kedvéért ezúttal néhány adat Magyarországról: gazdasági szempontból hazánk a 19. helyen végzett, ez az adat akár meglepően pozitívnak is tűnhet a mai hazai helyzet ismeretében, a statisztika azonban csalóka is lehet, már amennyiben a referenciaérték a lakosság többi részének a gazdasági helyzete. Az elemzés szerint Magyarországon a 60 év fölöttiek szegénységi rátája 1,7%, vagyis 100-ból mindössze 1,7 60 év fölötti rendelkezik kevesebb, mint feleannyi jövedelemmel, mint az országos átlag az aktív keresők tekintetében. A relatív "welfare" 81,1 százalékos, amely szintén igen magas értéknek számít egészen addig, amíg nem tudjuk hogy az arányszám azt mutatja, mekkora a nyugdíjasok jövedelme/költése a teljes lakosság költéséhez képest.
A magyar nyugdíjasok egészségügyi állapotát tekintve a világon az 59. helyen állnak, foglalkoztatottság és végzettség terén pedig a 39. helyet érdemeltük ki. A környezet sem túl kedvező az idősek támogatása terén: itt a 65. helyet kapta hazánk.
Magyarországon a 60 év fölöttiek aránya is igen magas, a teljes populációhoz mérten 23,4% (2,4 millió fő), 195 ország közül a 17. legidősebb vagyunk. A 60 fölöttiek arányát a teljes lakossághoz képest 2050-re 32,%-ra becsülik. A 80 év fölöttiek aránya ma 4,2 százalék, 2050-re pedig 7% az előrejelzés.
(Az elemzés néhány ponton számunkra nehezen volt értelmezhető, 2012-es nyugdíjminimumként például 22.800 Ft-ot jelöl, ez pedig nehezen lehet a teljes lakosság átlagos költésének 81,1 százaléka...)
A helyzet mindenesetre egyre fokozódik, nemcsak nálunk: míg 2012-ben a Föld lakosságának 11%-a (809 millióan) volt 60 év fölött, ez az arányszám 2030-ra eléri a 16%-ot, 2050-re pedig az előrejelzések szerint a 22%-ot, vagyis ekkorra több, mint 2 milliárd idős ember lesz a világon. Én is köztük leszek. Remélem. Addig is szeretgessük meg idősödő családtagjainkat, megérdemlik.