Területe akkora, mint Európáé. A világon minden 5. ember kìnai.... Észrevettétek már?
A kapitalizmuson alapuló gazdasági reform 1978-as bevezetése óta mára a világ leggyorsabban fejlődő gazdaságává vàlt, 2008-tól a legnagyobb exportőr, 2010 óta pedig az importban is az első.
A legtöbb hadiszakértő egyetért abban, hogy Kìna katonai szuperhatalom (1964-ben már saját fejlesztésű nukleáris fegyverrel rendelkezett), bár már a múltban is volt mivel dicsekednie ezen a téren: egészen a második világháború végéig Kìnáé volt a világ legnagyobb hadserege is, a fegyverkezésre szánt éves büdzsé az Egyesült Államok után a legmagasabb és évi 10%-os növekedést mutat.
A GDP tekintetében Kìna az Egyesült Államok után második helyen áll (bár az egy főre jutó GDP tekintetében jóval rosszabb az arány). A siker legfőképpen a gyakorlatilag végtelen mennyiségben és olcsón rendelkezésre álló munkaerőben rejlik.
A városokban a munkanélküliségi ráta 4% körül van, mìg az országos mérőszám sem haladja meg a 10%-ot.
A kìnai törvények szerint 2008 óta a hivatalos munkaidő az addigi heti 48 óráról a megszokott 40 órára csökkent, a valóságban azonban kevesen dolgoznak napi 12-14 óránál kevesebbet (heti 60-70 óra). egy ember produktuma tehát átlagosan 50%-kal több, mit az átlag európai szint, ráadásul annak kb. egytizedébe (gyakran még ennél is jóval kevesebb-be kerül. Nem csoda, hogy multinacionális cégek legtöbbször Kìnàba teszik át gyártási részlegüket és itt még egy nagyon fontos dolgot kell kiemelnünk.
Európában a környezetvédelmi előìrásoknak való megfelelés valamint a hulladékfeldolgozás költségei az egeket ostromolják, egy 2 főt foglalkoztató kereskedelmi iroda éves költsége a különféle biztonsági előìrásoknak való megfelelés érdekében 2500-3000 euró (havi 90000 forint). Képzeljük ezt egy 2000 fős textilgyár esetében. Hát ezek a költségek Kìnában nincsenek. A veszélyes hulladék az utcán hever és gyerekek játszanak mellette.
Nem csoda a rohamos gazdasági növekedés. A vidékről érkező munkások (köztük rengeteg kiskorú) még inkább ki vannak téve a városi rabszolgasorsnak és a 16-18 órás munkanapoknak. Kìmélet nincs, szünnap nincs.
Az elmúlt évtizedekben tömegekben indult meg a kìnaiak külfoldre vándorlása is, Nyugat-Európában elsősorban éttermeket és bárokat vásároltak meg, ők azok, akik a hitelektől megroggyant tulajdonosok elé lépnek a készpénzzel megtömött aktatáskával, fizetnek és onnantól kezdve dolgoznak. Vagy ahogy sokan suttogják, pénzt mosnak.
Kìnában a hivatalos adatok szerint 317 dollármilliárdos él (a világon összesen 1453), ezenkìvül több, mint egymillió kìnai rendelkezik 10 millió yuant (vagyis 1,3 millió eurot) meghaladó magánvagyonnal. Gyakorlatilag 1300 lakosra jut egy milliomos.
Cikkünk apropója a nemrég publikált OECD tanulmány a kìnai gazdaságról, amely szerint 2016-ra Kìna a világ legnagyobb gazdaságává növi ki magát, 2013-ra 8,5%-os, 2014-re pedig 8,9%-os gazdasági növekedést prognosztizálva.